Вивчаємо українську жестову мову щоб бути більш відкритими до комунікації з глухими людьми

В Україні близько 100 тисяч осіб використовують українську жестову мову постійно або частково. Це глухі і слабкочуючі українці та чуючі члени їхніх родин, глухі учні, які навчаються в 58 спеціальних школах-інтернатах та 40 дитячих садках, та їхні педагоги. Ставлення до жестової мови в нашій країні було неоднозначне. Жестова мова була заборонена в усіх спеціальних школах і дитячих садочках Радянського Союзі після того, як Й.Сталін у своїй публікації в газеті «Правда» у березні 1950 року назвав жестову мову сурогатом і закликав навчити всіх глухих «чути» і розмовляти усною мовою.

Протягом тривалого часу жестова мова трактувалася як система знаків, яка використовується лише для міжособистісного спілкування. Практично, її ніхто не досліджував ні в СССР, ні в Україні. Вважалося, що вона аграматична і безсистемна. Ситуацію переломила співпраця із Альбертським університетом та Інститутом спеціальної педагогіки Національної академії педагогічних наук України, яку ініціював Ігор Кобель, вчитель Львівської спеціальної школи-інтернату Марії Покрови для глухих дітей, який навчався в докторантурі в Альбертському університеті, а на даний час працює в УКУ.

Співпрацю вдалося налагодити в 2004му році завдяки доктору Романі Петришину, директору Українського центру засобів та розвитку при Університеті MacEwan. Була створена перша і єдина лабораторія дослідження української жестової мови в інституті. Виявилося, що у світі жестові мови давно визнані рівноправними мова нарівні із усними. Поступово ламалися стереотипи і відношення до жестової мови, особливо, в системі освіти. Педагоги спеціальних шкіл завжди користувалися жестами при спілкуванні із своїми глухими вихованцями, які
вони переймали у дітей, у яких були глухі батьки і для яких жестова мова була рідною.

hdr

В Українському католицькому університеті співпраця із спільнотою глухих бере початок від участі студентів і викладачів у щорічному літньому таборі для глухих дітей у 2010 році. Університет став співорганізатором таборів, і кожного року студенти вивчають основи спілкування жестовою мовою, які проводить вчителька Львівської спеціальної школи-інтернату марії Покрови для глухих дітей Олена Зуєнко. Літній табір дає чудову нагоду не лише реалізувати власну програму, а й підвищити свої навички через безперервне спілкування із глухими дітьми та дорослими.

Цього року у літньому таборі волонтерило четверо студентів програми «Соціальна педагогіка», а в Школі жестової мови та культури глухих навчалося більше двадцяти студентів та працівників. Протягом семестру вивчали ручну азбуку (дактиль) та базові теми «Знайомство»,«Сім’я», «Побут», «Навчання» та інші. 20 грудня майже всі успішно здали екзамен і отримали сертифікат. Наш університет єдиний в Україні, який пропонує подібний курс.

Ігор Кобель

доцент кафедри загальної