Форум-театр як засіб розкриття проблеми

273 березня студенти програми з соціальної педагогіки вперше стали глядачами та учасниками вистави, створеної за методикою форум-театру. Прем‘єра відбулась за участю акторів – студентів та викладачів кафедри, спільно із запрошеним джокером Анною Чорноус з громадської організації «Театр для діалогу» з м. Києва.

Форумтеатр – творчий метод, безпосередньо пов’язаний з театром. Сфера його використання надзвичайно різноманітна: від профілактики дитячого насильства до екологічної тематики. Форум-театр – інтерактивний процес, у якому беруть участь не тільки актори, а й глядачі. Вистава, побудована за методикою форум-театру, передбачає наявність агресора, жертви і кількох «нейтральних» персонажів. Кожен глядач може зупинити виставу в кульмінаційний момент: дискримінації, приниження, конфлікту, узурпації влади чи фізичного насилля, і самим зайняти місце одного з акторів, окрім агресора. Зрозуміло, що це найпростіший спосіб вирішення конфлікту, проте завданням форум-театру є розширити досвід учасників та сформувати уміння протистояти кривднику.

22 20 16 8 7

В основу сюжету вистави, поставленої студентами та викладачами кафедри, закладено історію про знущання вчителя, учнів класу над дівчинкою, батьки якої не в змозі оплатити дитині додаткові заняття, забезпечити модним одягом. Дівчинка пробує опиратися тиску оточуючих, їй на допомогу приходить інший учитель школи, проте їх зусиль виявляється замало для розв’язання проблеми.

26 11 6

Така життєва ситуація не залишила байдужими майбутніх соціальних педагогів. Вони пропонували різні варіанти вирішення з огляду на роль, яку обирали для себе у виставі.

Завдяки участі в такому незвичному заході студенти отримали безцінний досвід активної громадянської позиції, який обов’язково знадобиться в майбутній професійній діяльності. А вже зараз, вигадуючи шляхи вирішення проблеми у виставі, кожен зміг глибше замислитись над подібною проблемою, зіграти, «прожити» складну життєву ситуацію, а можливо й знайти способи вирішення конфлікту в реальному житті