Далі разом… для допомоги людям з розладами спектру аутизму

Представники програми Соціальна педагогіка УКУ, Юлія Кокоячук та Тетяна Розвадовська та Центру духовної підтримки осіб з особливими потребами Емайс, Крістіна Англес, зустрілися з колегами з Польщі з організацій Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym Dalej Razem, Fundacja Generado та новоствореної організації “Вірю в тебе” (м. Самбір), що має на меті в майбутньому створити в Самборі реабілітаційний центр для дітей з розладами спектру аутизму.

IMG_4172 IMG_4183

Наші гості, Катажина Стейн («Далей Разем») та Станіслав Цицува («Фундація Генерадо») розповіли свою діяльність в Зєльоній Гурі, зокрема про створені ними дитячий садочок, школу та соціальне підприємство, а також будинки для самостійного проживання людей з аутизмом.

садочку, в групі з 4 дітей по 5,5 год щодня працюють 3 терапевти і додатково щотижня кожна дитина має індивідуальні заняття з логопедом і фахівцем з сенсорики). З батьками окремо займається психолог. Також у садочку є групи здорових дітей, в які також частково інтегрують дітей з аутизмом. У системі фінансування освіти в Польщі, де “гроші ходять за дитиною” на одну дитину з аутизмом виділяють у 9,5 разів більше коштів в порівнянні зі здоровими дітьми.

IMG_4176 IMG_4171Але після завершення школи лише 1% людей з аутизмом в Польщі працює. Тому наші гості розповіли про свої проекти створення підприємства з виготовлення безглютеїнових гречаних паличок, поліграфічної продукції, а також спеціальних розвиваючих ігор та карток допоміжної альтернативної комунікації для дітей з аутизмом. Перевагою такого підприємства є те, що частину цієї продукції закуповує дитячий садок, школа та батьки дітей з аутизмом, а решту – продають в інтернет магазині для споживачів зі всієї Польщі.

Зараз Фундація Генерадо займається будівництвом нових будинків, у яких навчатимуться діти, а згодом і мешкатимуть дорослі, а також мають намір створювати нові можливості для працевлаштування людей з аутизмом та їх підтримки в самостійному проживанні.

21297661_1644639868919958_176628477_o 21268420_1644639498919995_1249192635_o

Наші гості з Польщі та Самбора також з цікавістю ознайомилися з особливостями роботи Центру Емаус, зокрема їх приємно вразив дім Емаус всередині університету, а також його приязні мешканці, з якими гостям вдалося познайомитися під час короткої екскурсії університетом. Юлія Кокоячук розповіла про особливості підготовки фахівців соціальної сфери на програмі з соціальної педагогіки, зокрема студентські практики в навчально-реабілітаційних центрах для дітей з аутизмом, і можливі варіанти співпраці між університетом та нашими організаціями.

Тривале спілкування було цікавим для всіх сторін, оскільки у кожного є певний досвід і власні напрацювання, які можуть бути примножені за умови синергії. Тому, в недалекому майбутньому ми розраховуємо на продовження співпраці, зокрема реалізації спільних проектів для допомоги людям з розладами спектру аутизму, як в Польщі, так і в Україні.